Strona główna

Jak wybrać dobrego architekta?

Super User. Opublikowano w Ok

Wybór odpowiedniego architekta, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie projektu budynku, to niezmiernie istotna decyzja. Bardzo ważnym czynnikiem jest doświadczenie w projektowaniu budynków danego typu. Na przykład biurowiec ma zupełnie inną konstrukcję i musi spełnić inne wymagania niż dom jednorodzinny https://losokawood.com/kategoria-produktu/drewniana-mapa-swiata/.

Wśród wymagających projektów znajduje się na przykład projekt hotelu. Taki budynek musi spełniać konkretne normy dotyczące między innymi bezpieczeństwa gości, którzy w nim przebywają. Architekt powinien znać wszystkie regulacje prawne, dotyczące tych zagadnień. Dodatkowo w przypadku hotelu bardzo istotna jest również estetyka takiego budynku. Obiekt powinien prezentować się dobrze na zewnątrz i wpisywać się w otaczający go krajobraz, ale także musi robić dobre wrażenie w środku. To jest również zadanie dla architekta wnętrz, który pomoże w zaprojektowaniu odpowiedniego wystroju. Architekt wnętrz planuje wygląd pomieszczeń, może także dobrać właściwą kolorystykę, a także doradzić dobór konkretnych produktów, na przykład mebli. Dobrze urządzone pomieszczenia to nie tylko estetyka, ale także wygoda gości, korzystających z obiektu.

Projekt biurowca to zupełnie odmienne zagadnienie. Są to budynki o specyficznym przeznaczeniu. Zazwyczaj mieszczą się w nich siedziby różnych firm. Biurowiec powinien być więc dopasowany do oczekiwań potencjalnych przyszłych najemców. Na przykład należy uwzględnić preferencje dotyczące organizacji pracy, czy zapotrzebowanie na większe sale konferencyjne. Również w przypadku projektu biurowca konieczne jest spełnienie obowiązujących norm i przepisów regulujących sposób budowy takiego obiektu.

Przy wyborze architekta do realizacji tak skomplikowanych i wymagających projektów, koszty na pewno nie powinny być najważniejszym czynnikiem. Błędy popełnione w czasie projektowania będą później trudne do naprawienia i mogą wpłynąć na znaczne opóźnienie budowy, a także spowodować dodatkowe koszty, jeśli trzeba je będzie później usunąć. W skrajnym przypadku, jeśli obiekt będzie niewłaściwie zaprojektowany, może to doprowadzić do problemów w uzyskaniu pozwolenia na budowę.

W przypadku bardziej standardowych potrzeb można zastanowić się nad zakupem gotowego projektu, który następnie da się nieco zmodyfikować i dopasować do indywidualnych potrzeb inwestora. Takie rozwiązanie pozwala na obniżenie kosztów, a także na zaoszczędzenie dużej ilości czasu, Trzeba liczyć się z tym, że opracowanie projektu hotelu lub biurowca jest bardzo czasochłonnym procesem.